Will Be Back, One Day

Will Be Back, One Day

Menu
Indijas stāsti III: Jāēd ar rokām (In Latvian)

Indijas stāsti III: Jāēd ar rokām (In Latvian)

Back to blog list

Par mūsu ceļojuma “garšīgāko daļu” var izlasīt trešajā sacerējumu sērijā “Indijas stāsti”. Tas ir stāsts par Dienvidindijas virtuvi.

Pirmo sērijas “Indijas stāsti” daļu var izlasīt šeit, otro daļu – šeit.

Indijas stāsti: Jāēd ar rokām

Indijā lielākoties ēd ar rokām. Visus ēdienus. Atbraukšanas dienā apmetamies pie jaukas ģimenes, kas pieder turīgam vidus slānim. Kad apsēžamies ēst vakariņas, Urmi pasmaida un saka: Cilvēki Indijā ēd ar rokām. Tomēr viņi ir nolikuši priekš mums karotes, un es esmu pateicīga par to.

Es skatos, kā viņi uzliek uz šķīvja rīsus, ar kausiņu uz tiem uzlej kariju (kaut kas līdzīgs šķidrai mērcei ar dārzeņiem, lēcām vai turku zirņiem, utml.), tad ar labo roku sajauc visu un veikli bāž mutē “kumosu pēc kumosa”. Es nespēju iedomāties, kā es spēšu ar pirkstiem iedabūt rīsus mutē, kamēr mērce tecēs gar maniem pirkstiem. Tā es turpinu izmantot karoti, bet mans draugs drosmīgi mēģina ēst ar rokām. Viņam neizdodas pārāk labi un viņa bārda darbojas kā rīsu “filtrs”.

Asia, Chennai, India, Indijas stāsti, Tamil Nadu, food
Dienvidindijas virtuve: dahl, samba, idli, dosa u.c. uz banānlapas
Asia, Chennai, India, Indijas stāsti, Tamil Nadu, food
Ilze ēstuvē bauda Dienvidindijas ēdienu, Chennai

Esam kafejnīcā, un šeit šķīvis ir banānkoka lapa, uz kuras ar kausiņu tiek uzlieti dažādi čatniji, tad uzlikti pāris dažādu formu plāceņi, un mums jāsāk ēst. Paskatāmies apkārt, kā citi ēd. Jānoplēš gabals no plāceņa, ar to jāsaņem čatnijs, cik nu tas ir iespējams, un jābāž mutē. Starpcitu, ļoti garšīgi! Mēs noprasām, kā visus šos plāceņus un dažādos čatnijus sauc, lai atcerētos nākamajām reizēm: naan, roti, uttapam, idli, dosa, puri, aloo gobi, paneer, dhal, sambal, utt.

Vienā reizē kāds puisis, redzot mūsu mocīšanos ar rīsiem, nosmejas un nolemj mūs pamācīt. Viņš paskaidro, ka ēšanai tiek lietota tikai un vienīgi labā roka, jo kreisā, kaut arī rūpīgi mazgāta, tiek uzskatīta par netīro jeb tualetes roku. Rīsus sajauc ar kariju un tad rīsi ir jāsaņem ar trīs pirkstiem – rādītājpirkstu, vidējo pirkstu un īkšķi – un īkšķis ir tas, kas iestumj “kumosu” mutē. Patiešām iet vieglāk. Grūtāk ir noplēst gabalu no plāceņa, izmantojot tikai vienu roku, kaut gan arī tam ir īpaša tehnika. Puisis ļoti aizraujas ar pamācīšanu. Kad atnes tradicionālo tēju chai (melnā tēja ar dažādām garšvielām un pienu), viņš saka: Tēja ir karsta, bet tu liec pie lūpām, papūt un iedzer mazu malku, papūt un iedzer.

Asia, India, Indijas stāsti, Mamallapuram, Tamil Nadu, food
Thali meals - tipisks Dienvidindijas ēdiens, dažādi kariji, ko ēd ar plāceni roti vai rīsiem
Asia, India, Indijas stāsti, Mamallapuram, Tamil Nadu, food
Luis ēd ar rokām Dienvidindijas ēdienu

Ja vēlaties lasīt arī citus stāstus latviešu valodā, tie atrodami šeit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *